Asset Publisher
Arboretum
Nazwa „arboretum" wywodzi się z łaciny (łac. arbor – drzewo). Inna nazwa stosowana zwykle zamiennie z „arboretum" to „ogród dendrologiczny" (grec. dendron – drzewo). Arboretum (ogród dendrologiczny) można zdefiniować jako szczególny rodzaj Ogrodu Botanicznego, którego główny dział stanowią kolekcje drzew i krzewów
Fot. Widok ogólny arboretum z alpinarium
Fot. Wczesna wiosna w arboretum
Arboretum w Nadleśnictwie Marcule zajmuje w chwili obecnej powierzchnię 7,9 ha , na której od 2006 roku zgromadzono ponad 600 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz całej strefy klimatu umiarkowanego. Ogród w swych założeniach spełnia trzy podstawowe zadania: edukacyjne, społeczne i naukowe.
Fot. Główna kwatera z dębem Jana Pawła II
Fot. Kwitnące bzy przy wejściu do arboretum
Cel naukowy jest realizowany przez obserwacje nad wzrostem, rozwojem i zdrowotnością uprawianych gatunków i odmian w warunkach środkowej Polski. W przypadku gatunków obcych obserwowana jest reakcja biologiczna introdukowanych drzew i krzewów na nowe dla nich warunki środowiska i stopień ich adaptacji do tych warunków. Szczególnie ważnym elementem są obserwacje nad odpornością na mróz. Na podstawie wieloletnich obserwacji można będzie ocenić przydatność poszczególnych gatunków dla różnych zastosowań. Do tych celów kolekcje roślin są odpowiednio udokumentowane i oznaczone. Arboretum spełnia również zadania polegające na szerzeniu i popularyzacji wiedzy botanicznej i leśnej oraz kultury ogrodniczej wśród szerokich rzesz społeczeństwa. Jest miejscem rekreacyjno – wypoczynkowym oraz terenem gdzie można nabyć praktyczną wiedzę z zakresu ogrodnictwa.
Fot. Fragment Alpinarium z widoczną na pierwszym planie piwonią delikatną (Paeonia tenuifolia) i złocącą się w słońcu smagliczką skalną (Aurinia saxatilis)
Fot. Zbiorniki wodne urozmaicają teren Alpinarium i dają możliwość uprawy ciekawych gatunków roślin.
Fot. Miłek wiosenny (Adonis vernalis) - symbol kserotermicznych wzgórz Ponidzia
Fot. Wawrzynek główkowy (Daphne cneorum), jeden z dwu występujących w naszym kraju gatunków. Nieporównanie jednak rzadszy od też chronionego wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum)
Fot. Zimozielone poduchy głodka mrzygłód (Draba aizoides) wiosną ożywiają cytrynowo żółte, delikatne kwiaty.
Fot. Przedstawiciel piętra alpejskiego dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala). Niewysoka, zimozielona krzewinka zachwycająca pięknem delikatnych kwiatów i owocostanów.
Fot. Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala)
Fot. Delosperma nubijska (Delosperma nubigenum)
Ciekawą i rzadko spotykaną w Alpinariach rośliną jest Delosperma nubigenum z rodziny przypołudnikowatych. Pochodzi z Afryki południowej i należy do sukulentów. Odpowiednio uprawiana potrafi przetrwać nasze surowe zimy. W maju i czerwcu jej kwiaty przypominające małe słońca wprawiają w zachwyt największych znawców roślin.
Kolejnym ciekawym działem Arboretum jest dość licznie reprezentowana rodzina roślin wrzosowatych. Powszechnie uważane za piękne ale kapryśne i wymagające. Wystarczy jednak spełnić kilka warunków aby cieszyły feerią barw od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Fot. Wrzosowisko - widok z parku leśnego
Fot. Wrzosowisko - kolekcja azalii i rododendronów
Fot. Wrzosy w odmianach
Fot. Wrzosy w odmianach
Tzw. wrzosowisko założone zostało na powierzchni użytkowanej przez długie lata rolniczo. Gleba przed wysadzeniem roślin wymagała odpowiedniego przygotowania. W chwili obecnej na powierzchni około 0,30 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków i odmian wrzosów, wrzośców, azalii, różaneczników. Najciekawszymi gatunkami są bardzo rzadko notowany w polskich kolekcjach dendrologicznych piękny o każdej porze roku kwaśnodrzew konwaliowy (Oxydendrum arboreum) oraz bardzo wcześnie kwitnąca azalia kanadyjska (Rhododendron canadense). Z rodzimych gatunków na terenie Arboretum rośnie m.in. różanecznik żółty (azalia pontyjska) Rhododendron luteum (Rh. flavum). Ten krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek jest jedną z najrzadszych roślin flory Polski.
Fot. Kwitnący okaz kwaśnodrzewa (Oxydendrum arboreum)
Fot. Wrzosowisko z pomnikowym dębem w tle.
W sąsiedztwie wrzosowiska rośnie najstarsze drzewo Arboretum dąb szypułkowy (Quercus robur), któremu młodzież ze Szkoły Podstawowej w Grabowcu nadała w 2007 roku imię Marcel. Od tamtej pory Marcel uważany jest za „Przyjaciela dzieci", które odwiedzają Arboretum w Nadleśnictwie Marcule.
Fot. Przyjaciele Marcela
Fot. Przyjaciele Marcela
Teren Arboretum wyposażony jest w bogatą infrastrukturę edukacyjną służącą do przeprowadzania zajęć na terenie ogrodu. Wykonane z wielką dbałością o szczegóły elementy architektury ogrodowej znacznie uatrakcyjniają pobyt i cieszą się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających. Osoby interesujące się ogrodnictwem, sztuką, astronomią czy historią, znajdą tu coś interesującego dla siebie.
Fot. Zegar słoneczny o konstrukcji równikowej
Fot. Mała architektura ogrodowa - leśne cymbały)
Fot. Mała architektura ogrodowa - żołędzie dębu bezszypułkowego
Ogród łączy wszystkie funkcje społeczne w jedną całość stając się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla odwiedzających. Świadczą o tym prowadzone statystyki, z których wynika, że z każdym rokiem zwiększa się liczba osób korzystających z uroków Arboretum.
Fot. Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem małej architektury ogrodowej
Fot. Plener rzeźbiarski
Fot. Sadzenie roślin - współpraca z organizacjami społecznymi TPL koło Kotyzka.
Ważnym miejscem Arboretum jest kwatera z „Dębem Jana Pawła II", przy którym znajduje się pamiątkowy głaz z wyrytymi słowami Papieża Polaka wypowiedzianymi w trakcie pielgrzymki do naszego kraju w czerwcu 1999 roku.
Piękno tej ziemi skłania mnie do wołani o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi (...)
W rodzinie, szkole, nie może zabraknąć wychowania w szacunku do życia dla dobra i piękna.
Wszyscy ludzie dobrej woli winni współdziałać w tym wielkim dziele.
Fot. Dąb Jana Pawła II (jesień 2006)
Fot. Dąb Jana Pawła II (zima 2014)