Lista aktualności Lista aktualności

Udany piknik w Marculach

17 września w Nadleśnictwie Marcule odbył się rodzinny piknik „Spotkanie na leśnej polanie”. Była to wrześniowa edycja wydarzenia, które od lat odbywa się w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. bpa Jana Chrapka i Arboretum. Po raz kolejny okazało się, że jest to wyjątkowe miejsce lubiane przez turystów i mieszkańców regionu, które integruje społeczność wokół przyrody, kultury i tradycji regionu.

 

Wśród gości wydarzenia była Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, poseł-leśnik Dariusz Bąk, Piotr Ambroszczyk, starosta starachowicki, dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak i jego zastępca Marek Szary, a także przedstawiciele służb mundurowych.

 

W związku z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych i wizytą Minister Klimatu i Środowiska w arboretum posadzono pamiątkowy dąb – potomka legendarnego Bartka.

 

Upamiętniono też 84 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę zapalając znicz przy miejscu pamięci poświęconym bohaterowi AK Ziemi Kielecko-Radomskiej gen. Antoniemu Hedzie-Szaremu.

 

Uczestnicy nie zawiedli się – piknik był bardzo udany. Atrakcji było bardzo dużo, m.in. koncerty, pokaz sokolniczy, konkursy dla dzieci, pokazy kół gospodyń wiejskich z regionu, pokazy rękodzieła, dziania barci – bartnik Karol Wrona, kowalstwa – Paweł Winiarski z Błazin Dolnych, warsztaty zielarskie – Zielarski kącik Kari Karina Rudzka i ogrodnicze – Centrum Ogrodnicze z Błazin Górnych PPHU Radem. Można było też kupić miód i pamiątki.

 

Wśród aktywności był przejazd bryczką po arboretum, kolejką wąskotorową i pokazy motocyklistów.

 

Rozdano nagrody w konkursach literackim i plastycznym pt. „Leśne wspomnienia z wakacji”. Wręczono podziękowania dla kół gospodyń wiejskich KGW w Maziarzach Nowych, KGW "Krzyżanowianki" w Krzyżanowicach, KGW w Błazinach Górnych "Babki z Górnych", KGW w Jasieńcu Górnym, KGW Wólczanki znad Iłżanki.

 

Prezentowane były stoiska i warsztaty leśne w wykonaniu leśników z Nadleśnictwa Marcule, pokaz sokolniczy przygotowany przez Sekcję Sokolniczą działającą przy Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku i pokaz rzeźb i obróbki drewna w wykonaniu Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisko.

Gwiazdą muzyczną spotkania byli Patrycja Runo, zespół Wolanianki, Kapela Sołtysa z Wąchocka i Zespół Śpiewaczy z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego.

 

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił również Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.