Asset Publisher Asset Publisher

Majówka w Marculach

Zimna, nudna majówka? Na pewno nie z leśnikami! Wszyscy odwiedzający Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka przy Nadleśnictwie Marcule aktywnie spędzili majowy weekend

Leśnicy przygotowali bogaty program dwudniowej imprezy „Piknik majowy w Puszczy Iłżeckiej", nawiązujący do 90-lecia Lasów Państwowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Tegoroczna majówka w Puszczy Iłżeckiej choć krótsza od ubiegłorocznej też dostarczyła odwiedzającym Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule mnóstwo atrakcji. Uczestników pikniku powitał Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Tadeusz Misiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule. Tego dnia było otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Wodne obrazy natury". Fotograficy z Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego już po raz drugi prezentowali swoje prace na terenie nadleśnictwa. Odwiedzający mieli również obejrzeć wystawę pt. „Drewno jest super" z pracami uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisku. Był występ „Człowieka orkiestry", prelekcje poświęcone obchodom 90-lecia Lasów Państwowych i współpracy Towarzystwa Przyjaciół Lasu Koło „Kotyzka" z LP oraz wiele innych atrakcji. Po południu członkowie Koła Historyczno-Naukowego z Iłży przygotowali prelekcję poświęconą Konstytucji 3 Maja. Cały czas czynne były stoiska promocyjne LP gdzie przeprowadzano konkursy z nagrodami. Nie brakowało również chętnych do zwiedzania arboretum, po którym oprowadzali leśnicy. Wielkim powodzeniem cieszyła się w tym dniu prawdziwa wojskowa grochówka wydawana z kuchni polowej, którą przygotowało TPL koło Kotyzka ze Starachowic.

Drugi dzień pikniku majowego rozpoczął się od przyjazdu kolejki wąskotorowej z Iłży, gdzie w tym samym czasie odbywał się coroczny turniej rycerski. Przyjechali także rowerzyści biorący udział w rajdzie rowerowym ze Starachowic. Uczestników majówki powitał Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, który poprzez grę sygnałów i muzyki myśliwskiej na rogach krzewi i kultywuje tradycje i zwyczaje łowieckie w regionie radomskim.

Tadeusz Misiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule wspólnie z pracownikami nadleśnictwa i przedstawicielem RDLP w Radomiu wręczali nagrody uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym pt. „Po wsze czasy niech rosną lasy" oraz zwycięzcom konkursów rodzinnych. Odbył się także pokaz prawidłowej ścinki i przerzynki drewna, który cieszył się ogromną popularnością. Dodatkowo niedzielne występy zespołu muzycznego  i grup tanecznych z Sienna działających przy Gminnym Domu Kultury zostały nagrodzone zostało gromkimi oklaskami licznej publiczności.
Na zakończenie leśnicy przygotowali spotkanie przy ognisku ze wspólnym śpiewaniem.