Lista aktualności Lista aktualności

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Nadleśnictwo Marcule aktywnie uczestniczy w edukacji przyrodniczej i ekologicznej społeczeństwa, starając się wychodzić w tym zakresie naprzeciw potrzeb lokalnych placówek oświatowych i instytucji. Wyrazem tego jest powstałe przy nadleśnictwie Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka.

Centrum znajduje się w byłej siedzibie Nadleśnictwa Marcule oraz nowo oddanych do użytku pomieszczeniach, których powstanie było możliwe dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Warszawie. Powstała infrastruktura edukacyjno-turystyczna została wyposażona w nowoczesny  sprzęt, który pozwala prowadzić zajęcia dostosowane do różnych grup wiekowych. Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjna, sala konferencyjna mogąca pomieścić około 100 osób, a także tzw. sala kominkowa w starej części budynku. Na zewnątrz, obok budynków, znajduje się zadaszona podłoga oraz stoły z ławkami, które umożliwiają prowadzanie zajęć na powietrzu oraz spożywanie posiłków nawet podczas złej pogody. Centrum Edukacji Przyrodniczej sąsiaduje z Arboretum. Pobyt  grup zorganizowanych czy turystów indywidualnych zawsze jest związany z możliwością skorzystania z oferty edukacyjnej w obu miejscach, które dopiero w połączeniu dają pełen obraz zaangażowania Nadleśnictwa Marcule w edukację leśną społeczeństwa. W trakcie pobytu  pracownicy Nadleśnictwa Marcule starają się przede wszystkim upowszechniać wiedzę o lesie i pracy leśnika oraz przekazać wiedzę w jaki sposób w racjonalny i odpowiedzialny sposób społeczeństwo może korzystać z zasobów przyrody jakimi zarządzają Lasy Państwowe.

Dodatkową atrakcją turystyczną jest możliwość dojechania do CEP kolejką wąskotorową. Przewozy uruchamiane są na trasie Iłża-Marcule od maja do października. Dzięki temu można jednego dnia zwiedzić zabytki Iłży ze średniowiecznym zamkiem i  Muzeum Regionalnym oraz CEP z Arboretum. Oferta ta będzie szczególnie atrakcyjna dla grup chcących spędzić w regionie Iłży cały dzień. Dłuższe pobyty są możliwe dzięki bogatej bazie noclegowej na terenie Iłży czy Starachowic. W Starachowicach  można zwiedzić i uczestniczyć w zajęciach  edukacyjnych  jakie oferuje Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum".  

 

 
Fot. Wzgórze zamkowe w Iłży
 


Fot. Końcowy przystanek kolejki wąskotorowej w Marculach

 

Oferta Centrum Edukacji Przyrodniczej

Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule znajduje się przy drodze  krajowej nr 9 z Radomia w kierunku Rzeszowa. Dla autokarów oraz samochodów osobowych  przygotowany został duży parking przy CEP. W bezpośrednim sąsiedztwie (po drugiej stronie drogi krajowej 9) znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej Iłża-Marcule.  Przejście grupy przez drogę nadzorowane jest przez obsługę kolejki wąskotorowej, która zatrzymuje ruch na drodze ręcznym znakiem STOP. W zależności od tematu zajęć wybranego z oferty edukacyjnej znajdującej się w zakładce ZAJĘCIA EDUKACYJNE do dyspozycji odwiedzających są:

  • Sala edukacyjna wyposażona w mikroskopy, gabloty, ekspozycję stałą pt. „Leśne zależności"
  • Zespół pomieszczeń tj. sali konferencyjnej  na 100 osób, szatni, łazienek wyposażony w rzutnik, komputer, sprzęt nagłaśniający, ekran dotykowy z wirtualnym spacerem
  • Sala kominkowa na 50 osób urządzona w stylu starej leśniczówki
  • Zespół zewnętrznej infrastruktury turystycznej tj. zadaszone wiaty na 300 osób, zadaszona podłoga, miejsce na ognisko, stały grill, obok znajduje się duży trawnik do zabaw na powietrzu
  • Arboretum o powierzchni 6,9 ha z kolekcjami dendrologicznymi, alpinarium, wrzosowiskiem, własną infrastrukturą turystyczną i architekturą ogrodową
  • Istnieje również możliwość zwiedzenia szkółki leśnej znajdujące się po sąsiedzku z Arboretum

  
Fot. Sala kominkowa - piknik Leśmianowski


Fot. Zajęcia młodzieży z mikroskopami


Fot. Ekspozycja przyrodnicza pt. "Leśne zależności"


Fot. Sala konferencyjna

 

    
    Fot. Ogrodowe pomoce edukacyjne

    
Fot. "Marculskie koło fortuny" - ogrodowa gra edukacyjna

Istnieje także możliwość wynajęcia części obiektów CEP firmom lub osobom prywatnym w celu zorganizowania spotkań lub konferencji.

WAŻNA INFORMACJA !

Warunkiem odbycia zajęć edukacyjnych jest zgłoszenie ich na karcie zgłoszeniowej pobranej z zakładki KARTA ZGŁOSZENIOWA. Kartę należy przesłać w formie elektronicznej, faksem lub pocztą tradycyjną na adres Nadleśnictwa Marcule minimum na tydzień przed planowanym pobytem. Przed wysłaniem karty zgłoszeniowej należy dokonać wstępnej rezerwacji telefonicznej pod nr tel. 601 697 417.

Zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzone są przez pracowników nadleśnictwa w obecności opiekunów i nauczycieli, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za opiekę nad swoimi podopiecznymi podczas pobytu na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej.