Lista aktualności Lista aktualności

76 rocznica bitwy pod Piotrowym Polem

Piotrowe Pole to miejsce, w którym czuć, że jest ważne dla społeczności lokalnej.

Przede wszystkim wielu mieszkańców sąsiednich miejscowości - tu na tablicy na miejscu pamięci poświęconym wydarzeniom bitwy na Piotrowym Polu przy Gościńcu Ostrowieckim, która rozegrała się 1.10.1944 roku odnajduje nazwiska swoich bliskich. W bitwie poległo ponad 60 partyzantów, do niewoli dostało się 40 żołnierzy, z których 19 zamordowano w obozach. Straty niemieckie szacowano na 200 żołnierzy.
4 października 2020 dzięki wielu środowiskom, w tym leśnikom z Nadleśnictwa Marcule, posłowi – leśnikowi Dariuszowi Bąkowi, posłowi Andrzejowi Kryjowi, proboszczowi z Iłży, samorządowi z Miasta i Gminy Iłża, środowiskom kombatanckim AK, Strzelców, Straży Pożarnej, Policji, szkołom, przyszkolnym grupom rekonstrukcyjnym, a przede wszystkim lokalnej społeczności, w tym kołom gospodyń wiejskich miejsce to żyło wspomnieniami wydarzeń sprzed lat.
Mówi się, że Piotrowe Pole to miejsce takie jak Wykus – warto się tu wybrać, by przekonać się że rzeczywiście dla Ziemi Iłżeckiej, ale i Ziemi Radomskiej to miejsce jest niezwykle ważne. Wczoraj został tu poświęcony krzyż rocznicowy dla upamiętnienia Bohaterów wojny polsko-bolszewickiej i 140-lecie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, poświęcono też odnowiony krzyż przy mogiłach żołnierskich. Usłyszeliśmy wiele ważnych słów o Ojczyźnie, Lasach Państwowych, najbardziej jednak cieszył widok tak wielu osób ze społeczności lokalnej, które przyszły odwiedzić to miejsce.